Aktualnie pracodawcom trudniej znaleźć pracownika logistyki niż programistę – tak mówi Business Insider (link). Patrząc na rozwój powierzchni magazynowych w 2021 roku (powierzchnia w budowie przekroczyła 3,6 mln m²) i prognozy wzrostu na 2022, można mieć wielką obawę, iż trzeba będzie się nieźle napocić, aby znaleźć na przykład kierownika magazynu, który zapanuje nad nowym obiektem.
Gdzie go szukać? Jak stwierdzić czy kandydat ma odpowiednie kompetencje? Wiadomo, każdy pracodawca ma swoje założenia i wymagania co do tego stanowiska. W mojej ocenie dobry kierownik magazynu posiada dużą wiedzę logistyczną, świadomość biznesową i doświadczenie – najlepiej nabrane w procesie wewnętrznej ścieżki kariery. Jest to osoba, która nie tylko na bieżąco dowozi wynik, ale też patrzy na procesy, szuka optymalizacji i zmienia /dostosowuje infrastrukturę magazynu do aktualnych oczekiwań otoczenia rynkowego.
Dlatego ważne jest ciągłe rozwijanie i aktualizacja wiedzy m.in. w kwestii nowych technologii magazynowych. Oczywiście umiejętności miękkie, w tym budowania dobrej relacji z zespołem czy też efektywna komunikacja są również bardzo ważne, bo jak mówią „Dobra organizacja w zespole zaczyna się od przełożonego”.
Można obrać różne modele poszukiwania odpowiedniej osoby na to stanowisko. Moim zdaniem dobrym pomysłem jest wewnętrzny awans – to szybka i relatywnie bezpieczna droga obsadzenia stanowiska sprawdzoną już osobą, dodatkowo posiadającą już znajomość kultury i procesów w firmie. Inna dobra opcja to wybór z tzw. polecenia. Dopiero później opierałbym się na standardowej rekrutacji. Są również możliwe tzw. chwyty poniżej pasa, ale kto pod kim dołki kopie….
Jako ekspert merytoryczny w Chaingers, uczestniczący w procesach rekrutacji m.in. na stanowisko Kierownika Magazynu, muszę zaznaczyć, że od wyboru odpowiedniego kandydata zależy poziom KPI’s operacyjnych magazynu, a te bezpośrednio przekładają się na service level i wyniki sprzedażowe, na czym firmom powinno zależeć teraz najbardziej.