Częstą, jednakże bardzo błędną, praktyką wielu firm staje się tworzenie olbrzymich zapasów magazynowych. Choć nadmiar wydaje się lepszy niż niedostatek towarów, również może być on źródłem wielu problemów przedsiębiorstw. Efektywne zarządzanie zasobami sprawia, że przestrzeń magazynu staje się dynamicznie zmieniającym się pod względem konfiguracji miejscem, a nie składowiskiem dla tysięcy produktów blokujących bieżącą realizację wielu zamówień.
Zagrożenia dla wyposażenia magazynów – problemy z logistyką
Jednym z największych problemów związanych ze składowaniem towarów może być nadmiar produktów niskorotujących, czyli o małym popycie. Może on wynikać z błędów związanych z dostawami, a także mylnych prognoz biznesowych. Gdy przewidywane wskaźniki sprzedaży nie działają poprawnie, magazynowane zostają artykuły, które zalegają na regałach.
Nadwyżka towarów zajmuje miejsce dostaw efektywnie rotujących, czyli takich dystrybucja przynosi duży zysk. Co więcej, utrudnia pracę pracowników podczas kompletacji zamówień, a to z kolei może doprowadzić do częstych pomyłek ze strony personelu. Są one także bardzo kosztowne w utrzymaniu, ponieważ wiążą się np. z nakładami finansowymi związanymi z transportem wewnętrznym i zewnętrznym. W ten sposób rosną opłaty związane z eksploatacją hali. Wtedy niezbędne staje się wdrożenie redukcji stanów magazynowych.
Redukcja stanów w magazynie w praktyce
Celem redukcji jest to, aby magazyn stał się miejscem przejrzystym, wydajnym oraz oszczędnym. Dzięki takiemu systemowi zarządzania jak np. WMS (Warehouse Management System), można na bieżąco kontrolować i prognozować popyt na towary. Pozwala on również skutecznie eliminować błędy związane ze sposobem składowania. W takim programie wszystkie pozycje są przeliczane na bieżąco. Manager ma zapewniony przejrzysty wgląd w listę inwentaryzacyjną, dzięki czemu może nią zarządzać w taki sposób, aby uniknąć nadmiaru dystrybuowanych produktów. System ten pozwala na bieżąco kontrolować stany, a także błyskawicznie reagować na pojawiające się nadwyżki, poprzez np. wstrzymywanie dostaw.
Jak pozbyć się nadwyżki towarów z magazynu?
Przykładowo poprzez wdrożenie zasady segmentacji zapasów, magazyn warto podzielić na strefy, obejmujące przestrzenie o wysokiej, niskiej lub średniej rotacji. Produkty sezonowe, np. związane z ofertą bożonarodzeniową, powinny znajdować się w strefie bieżącej kompletacji zakupów w czasie zimowym. Warto np. na ten cel utworzyć strefę dla produktów o wzmożonym popycie. Mogą tam także znajdować się pozycje o krótkiej dacie ważności, np. leki lub artykuły spożywcze. Dobrze jest zainwestować w wyposażenie magazynu tak, by logistyka była wyjątkowo łatwa do zorganizowania dla pracowników i sprzyjała ergonomii ich pracy.
Sprawna logistyka, czyli audyt
Regularnie wykonywany audyt pozwala na szybką identyfikację towarów, które zalegają bądź mają krótką datę ważności. Jest to nieocenione narzędzie w kwestii dostosowywania strategii zarządzania zapasami w dopasowaniu do bieżących potrzeb. Audyt obejmuje także uważne śledzenie wskaźników rotacji, dzięki czemu osoba zarządzająca stanami może trzymać rękę na pulsie i zarządzać dostawami w dopasowaniu do zmian związanych z popytem. Wyposażenie magazynów musi odpowiadać aktualnym potrzebom, a optymalna logistyka oparta jest tutaj o dobry kontakt z dostawcami.
A zatem istnieje kilka istotnych etapów radzenia sobie z nadwyżką produktów. Są nimi:
- Dokładne przeanalizowanie zapasów. Częstym wnioskiem jest całkowite wycofanie produktów niskorotujących.
- Wdrożenie systemu zarządzania magazynem (WMS), który ułatwia kontrolowanie zapasów i pozwala szybko reagować na zmiany.
- Podzielenie przestrzeni magazynowej na strefy.
- Usprawnienie współpracy z dostawcami. Zoptymalizowanie harmonogramu łańcucha dostaw.
- Wykonywanie regularnych audytów.
Produkty, których nadwyżek nie da się pozbyć, mogą zostać sprzedane poprzez kampanie marketingowe obejmujące wyprzedaż lub dużą promocję. Pozwala to odzyskać część włożonego w zakup tych towarów kapitału. Dzięki takim działaniom można odzyskać wolne miejsce na hali magazynowej.
Podsumowanie:
Wdrożenie odpowiednio dopracowanych i konkretnych metod pozwoli efektywnie pozbyć się nadwyżki w magazynie. Dobrze przemyślane rozwiązania operacyjne umożliwiają wyjście przedsiębiorcom z każdej kryzysowej sytuacji.oraz powrót na właściwe tory pod względem rozwoju na rynku.